Sağlık

Tavuk Etinin Faydaları

Tavuk Etinin Faydaları

Vücutta yeni dokuların yapımı, var olanların sağlığının devamı ve onarımı için proteinler hayati önem taşıyor. Hayvansal protein kaynağı olarak süt ve ürünleri ile birlikte etler de beslenmede önemli yer tutuyor. Sağlıklı beslenme açısından tavuk eti hem kaliteli protein, hem düşük yağ, hem de vitamin-mineral içeriği nedeniyle en iyi kaynakların başında geliyor. Ayrıca kırmızı etlere göre uygun olan fiyatı ile de tercih ediliyor.

En sık tükettiğimiz yiyeceklerden biri olan tavuk etini aslında yeteri kadar tanımıyoruz. Kilo vermeyi amaçlayanlar için harika bir seçenek olduğunun farkındayız. Peki ya diğer faydaları? Besin değeri yüksek ve temel vitaminlerle zengin tavuk eti sizi birçok hastalıktan koruyor.

Tavuk çok çeşitli olarak tüketilen bir gıda maddesidir. Çorbasından, yemeğine hatta tatlısına kadar her türlü tüketime açık bir besindir. Dünya çapında da en yaygın olarak kullanılan gıdalardan biridir. Tavuğu, haşlanmış, pişmiş, rosto, tavuk suyu çorba, tavukgöğsü gibi pek çok şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca tamamen sağlıklı bir besin olması da cabası.

Tüm bunların yanında sağlık açısından özellikleri oldukça kayda değer ve fazladır. Düşük yağ ve kalori miktarı ile yüksek miktarda protein içerir. Bu durum da tavuğu spor yapanlar için en ideal besin türü yapmaktadır. Ayrıca tavuğun yumurtasından da faydalanabilirsiniz. Yine aynı şekilde spor yapan kişiler haşlanmış yumurtanın beyazını tüketerek yüksek miktarda protein elde edebilirler. Tüm bu sağlıklı özelliklerinden dolayı tavuğa olan talep her geçen gün daha da artmaktadır.

100 gram tavuğun içerisinde 215 kcal enerji, 65 gram nem, 18 gram protein, 15 gram yağ, 4 gram doymuş yağ, 75 mg kolesterol, 11 mg kalsiyum, 0,9 mg demir, 20 mg magnezyum, 147 mg fosfor, 189 mg potasyum, 70 mg sodyum ve 1,3 mg çinko bulunur. Tüm bu mineraller dışında içerisinde bir miktarda C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini, tiamin, niacin, riboflavin, folat, B-12 Vitamini ve B-6 vitamini bulunmaktadır.

Tavuğun sağlık açısından faydaları ise kilo kaybetmede temel vitamin ve minerallerin faydaları ve temini, kolesterolü kontrol altına alması, kan basıncı kontrolü, kanser riskinin azalması, kas oluşumunu teşvik etmesi, kemiklerinizi sağlıklı kılması, vücut direncini güçlendirmesi, kalp sağlığını koruması ve yüksek miktarda protein içermesi sayılabilir. Tüm bu faydalardan yararlanmak adına tavuğun tüketimi düzenli olarak yapılmalıdır. Şimdi de saymış olduğumuz bu faydaları çok daha ayrıntılı bir şekilde maddeler halinde inceleyeceğiz.

Yüksek Protein

Düşük yağ miktarı içeren bir protein kaynağı arıyorsanız tavuk sizin arayışınıza son verecektir. 100 gram tavuk içerisinde 18 gram protein bulunur. Protein de kas kütlesinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Kişinin günlük protein ihtiyacı ise vücut ağırlığının kilogram başına 1 gram protein olarak ifade edilir. Bu rakamlar normal insanlar içindir. Spor yapan kişilerin protein ihtiyacı ise vücut ağırlığınızın kilogram başına 2 gram protein olarak ifade edilebilir. Ayrıca kilo vermede etkili, kas büyümesinde ve gelişmesinde faydalı, vücut ağırlığını korumada da oldukça etkilidir. Tavuğun yüksek protein içermesi bu anlamda sporseverlerin sıklıkla tükettiği bir besin olmasını sağlamıştır. Vejetaryen olmayanlar için en iyi protein kaynaklarından birisidir. Haşlanmış tavukgöğsünün 100 gramında 31 gram protein bulunur.

 

Vitaminler ve Mineraller

Tavuk sadece çok iyi bir protein kaynağı değildir. Aynı zamanda iyi de bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Tavuğun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuza sayısız miktarda fayda sağlar.

Örnek olarak B vitamini katarakt ve cilt rahatsızlıkları önlemede, bağışıklık sisteminin artırılması, halsizliği ortadan kaldırmada, sindirim düzenleyici olarak ve sinir sistemini geliştirmenin yanı sıra migren, kalp rahatsızlıkları, gri saç, yüksek kolesterol, diyabet ve önlenmesinde yararlıdır.

D vitamini kalsiyum emilimini arttırmada ve kemik sağlığının gelişmesinde önemli bir rol oynar.

A vitamini göz sağlığının geliştirilmesi ve anemi riskinin azalması, kas aktivitesinin artması ile hemoglobin oluşumunun artmasından sorumlu demir mineralinin alımından sorumludur.

Potasyum ve sodyum elektrolit olarak, fosfor hastalıklarla mücadelede destek verici olarak, kemik sağlığını geliştirmede, beyin fonksiyonunu arttırmada, diş bakımı ve metabolik konularda oldukça yardımcıdır.

 

Vücut Direnci

Tavuğun bir diğer faydası da vücut direncini arttırmasıdır. Özellikle tavuk çorbası, küçük yaşlardan itibaren soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları ve grip gibi hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca sıcak tavuk çorbasının buharı burun ve boğaz tıkanıklığının açılmasında yardımcı olur. Bakterilerin boğazınızda enfeksiyon oluşturmasını engeller. Bu gibi rahatsızlıklar üzerine yapılan araştırmalar sonucu tavuğun yaygın enfeksiyonlardan iltihap önleme, bağışıklık arttırma, nötrofillerin çöküşünü ve bağışıklık hücrelerinin inhibe olmasını sağlar.

 

Kalp Sağlığı

Tavuk kalp sağlığını korumada, düzenlemede ve arttırmada oldukça etkilidir. B6 vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için kalp krizini önlemede rol oynar. B6 vitamini de homosistein düzeylerini düşürür. Homosistein düzeyi de kalp krizi riski ile bağlantılı anahtar bir bileşendir. Ayrıca içerdiği niasin miktarı da fazla olduğu için düşük bir kolesterol sağlar. Düşen kolesterol miktarı da daha sağlıklı bir kalp sağlığına işarettir. Kalp sağlığını korur ve gelişmesinde rol oynar. Tavuğun içerisinde doymuş yağ asitleri az miktarda bulunur. Ek olarak Amerikan Kalp Birliğinin bir araştırmasına göre kırmızı et yerine tavuk eti tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü kırmızı ette kolesterol bulunur. Ayrıca tavuk eti, omega 3 yağ asitleri bakımından iyi bir kaynak olup, kardiyovasküler etkiler gösterir.

 

Stres

Tavuğun içerisinde stres problemini çözmek için 2 mükemmel besin bulunur. Bunlar B5 vitamini ve triptofandır. Her ikisi de vücut üzerinde dinlendirici etkiler yapar. Böylece tavuk, stresli bir günün ardından mükemmel bir seçenek haline gelmektedir. Ayrıca harika lezzeti ile stresi serbest bırakır. Mutluluğu teşvik eder.

Tavuk ayrıca içerdiği fosfor, kalsiyum ve çeşitli vitamin ile mineral sayesinde kemikleri güçlendirir. Çinko bakımından zengin olduğu için sperm üretimini düzenler, testesteron düzeyini arttırır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis